להישאר בבית או לעבור לבית אבות?

נשלח על ידי אנונימי ב-ד', 01/26/2011 - 16:13

רבים שואלים את עצמם את השאלה - האם להישאר בבית או לעבור להתגורר בבית אבות?
לשאלה זו אין מענה פשוט משום שמכלול השיקולים המשפיע על ההחלטה הוא רחב מאוד. במאמר זה נציג את מכלול השיקולים שיש לקחת בחשבון בעת מעבר לבית אבות.

הצרכים אותם בית האבות ממלא
לעתים מעבר לבית אבות הוא הכרחי שכן במקרים מסויימים זהו המקום שיכול לענות בצורה הטובה ביותר על הצרכים של הקשישים. עם הגיל ישנה ירידה בתפקודים השונים: התפקוד הפיזי, המנטלי/קוגניטיבי, החברתי וכן הלאה. בית אבות יכול להוות מסגרת המספקת את הצרכים הנ"ל.
את הסיוע הרפואי מקבל הקשיש מהצוות הרפואי שכולל את הרופאים והאחיות במחלקה בה הוא שוהה. בנוסף מקבל הקשיש סיוע פיזי בביצוע מטלות היומיום שהוא מתקשה בהם על ידי צוות האחיות. קשישים המתקשים בביצוע 3 או יותר מפעולות היומיום יוגדרו סיעודיים וישהו במחלקה הסיעודית של בית אבות. בנוסף לצרכים הנ"ל ישנו מילוי הצורך החברתי. בית אבות מהווה מסגרת חברתית ומאפשר לקשישים להינות מחיי חברה. בהקשר זה חשוב לבדוק שבית האבות אכן מתאים מבחינה חברתית - האם הקשישים האחרים באים מאותו רקע ודוברים את אותה שפה. צורך נוסף הוא הצורך בביטחון - לעתים קרובות קשישים, ובמיוחד כאלו הגרים בגפם, אינם חשים ביטחון בביתם ובית האבות מעניק מסגרת מגינה.
מתקני בית האבות מותאמים לקשישים מבחינת המבנה והציוד. לדוגמא - פתחים רחבים המותאמים לכסאות גלגלים, משטחים נגד החלקה וכו'.

חסרונות במעבר לבית אבות
מעבר לבית אבות כרוך בקשיים נפשיים לא פשוטים לקשיש ולבני משפחתו. יש בכך מעין "הודאה" בגיל המתקדם ובכך ירידה בדימוי העצמי של הקשיש. בנוסף ישנה ההכרה שמדובר ב"תחנה האחרונה" - דבר שאינו פשוט להתמודדות. היפרדות מסביבת המגורים המוכרת אף היא קשה ודורשת הסתגלות. כאשר ישנם מספר אנשים בחדר בבית אבות אזי יש צורך להתרגל למצב החדש בו הפרטיות נפגעת.

שיקול גאוגרפי - בית אבות קרוב למשפחה
לעתים מעבר לבית אבות נוצר מכורח העובדה שמשפחת הקשיש אינה מתגוררת בסמוך אליו וכדי שניתן יהיה לבקרו באופן תדיר ולדאוג לטיפול בו.

שיקול כספי במעבר לבית אבות
עלות השהות בבית אבות היא גבוהה אולם גם להישאר בבית ולהעסיק עובד זר כרוכה בהוצאה כספית לא מבוטלת. יש לקחת בחשבון שבעת השהות בבית אבות אין זכאות לגמלת סיעוד מהביטוח הלאומי על פי חוק הסיעוד.

כל הזכויות שמורות לבתי אבות Drupal theme by Kiwi Themes.