דיור מוגן ובתי אבות על ידי המדינה

נשלח על ידי webmaster ב-א', 02/20/2011 - 07:30

בימינו תופעת המגורים במסגרת דיור מוגן הולכת ומתרחבת. בעידן שלנו של ה"אנטי אייג'ינג", יותר ויותר אנשים זוכים להגיע לגילאים מתקדמים כשהם עדיין מתפקדים כראוי. יחד עם זאת לא כל אחד יכול להרשות לעצמו להנות ממסגרת דיור מוגן פרטי. נשאלת השאלה, האם ישנם מקרים בהם המדינה מממנת דיור זה, עבור אזרחיה? ואם כן באילו תנאים?
מימון בית אבות על ידי המדינה מיועד לגברים ונשים מעל לגיל הפרישה הרשמי, היכולים לנהל חיים עצמאיים ושאינם זקוקים לטיפול רפואי או סיעודי מורכב ואין ברשותם כסף או נכסים היכולים לשמש כמימון עצמאי. בשל העובדה הפשוטה שסיוע כלכלי זה מיועד לשכבות החלשות יותר באוכלוסייה ניתנת עדיפות לקשישים במצב כלכלי קשה בכלל ובפרט לאלו המשתמשים בשירותי הדיור הציבורי (כלומר גרים בדירה של חברות כמו עמידר ועמיגור).
אזרח שהגיע לגיל הזהב ומעוניין לקבל מימון ממשלתי עבור דיור מוגן, יידרש כמובן להציג מסמכים המעידים על מצבו הכלכלי, וגם הצהרה של רופא בדבר עצמאותו מאחר והמדינה אינה מממנת דיור מוגן לאלו הזקוקים לטיפול סיעודי צמוד.
התהליך כולו מנוהל על ידי שירותי הרווחה במקרה של תושבים ותיקים ועל ידי משרד הקליטה המקומי במקרה של קשישים הנמצאים זמן קצר יחסית בארץ. לרוב, ידרשו דיירי דיור מוגן ציבורי לשלם סכום חודשי השווה לשמונה אחוז מהכנסותיהם, הכנסות המחושבות על ידי סכימת המשכורות, הקצבאות ושאר התשלומים החודשיים.
דיור מוגן ציבורי הנו פיתרון מושלם, עבור אנשים, שאין בידם את האמצעים לחיות במסגרות דיור פרטיות אך חשובה להם מאוד עצמאותם ובכך הם מפיקים את המיטב מגיל הזהב.

דיור מוגן – הדילמה והתקווה
מחקר חדש שנעשה לגבי האוכלוסייה המבוגרת מנפץ כמה מיתוסים לגבי דיור מוגן. מסתבר כי רוב רובם של האנשים שעשו את המעבר מרוצים מההחלטה ומשינוי באיכות החיים.
הדילמה אם לעבור למסגרת של בית אבות או לא, היא מובנת לחלוטין. תחושה של בדידות, הזיקנה שקופצת פתאום לתודעה, שינוי ההרגלים איתם חיית כל חייך והתרגלות לאנשים חדשים, דירה חדשה ותחושה חדשה. יחד עם זאת, דיור מוגן הוא ההיפך הגמור מתחושת הסוף של החיים, למעשה, דיור מוגן נותן תקווה מחודשת לחיים טובים.
רבים עוברים לדיור מוגן, מסיבת כאלה או אחרת – בדידות, מצב בריאותי, תחושת חוסר ביטחון ועוד ועוד. דיור מוגן מציע חבילות הכוללות שירותים רפואיים, מתקנים ופעילויות לגיל המבוגר. כל אחד רשאי לבחור את התשבץ המתאים לו. המחויבות נשארת ברמת השכר בכל חודש וכל דייר רשאי לעסוק במה שהוא רוצה, ללכת ולעזוב כרצונו.
לפתע, כשההלם הראשוני פג, מגלים כי דיור מוגן הוא בדיוק מה שאדם אשר פרש לגמלאות או רוצה שינוי בחייו, צריך. שפע של פעילויות ביחד עם הגנה פיזית ושירותים בריאותיים גורמים להרגשת חיוניות ותקווה לסיבוב נוסף של חיים טובים.
לכן, שכחו מה ששמעתם על דיור מוגן, בדקו בעצמכם את האפשרות והחליטו החלטה צלולה ושקולה. הדילמה בהחלט מובנת, אך עליכם לחשוב אך ורק על חייכם ועל שיפורם באופן משמעותי.

כל הזכויות שמורות לבתי אבות Drupal theme by Kiwi Themes.