ביטוח סיעודי לכולם כחלק מסל הבריאות

נשלח על ידי webmaster ב-א', 01/30/2011 - 22:04

היום ה-30.1.2011 אושר בועדת השרים לענייני חקיקה צעד נוסף שמשמעותו - הכללת ביטוח סיעודי כחלק מסל הבריאות הממלכתי. משמעות הדבר היא שלכל אזרח בישראל יהיה ביטוח סיעודי, דבר שהיה נחלתם של אלו שרכשו אותו באופן פרטי עד היום. משמעות נוספת היא הגדלת מס הבריאות ב-0.3% על האזרחים במטרה לממן את הוצאות הביטוח הנוספות. משרדי הממשלה הרלוונטיים - משרד הבריאות ומשרד האוצר תמכו במהלך, למרות שהמדובר בהעלאת מיסים.

על מנת שההצעה תיכנס לתוקף יש צורך להעביר אותה כחוק בכנסת. כבר ביום רביעי הקרוב צפויה הצבעה טרומית על הצעת החוק המוגשת.

בית אבות סיעודי - מי מממן את השהות כיום?
כאמור ישנה אפשרות לאזרחים לרכוש ביטוח סיעודי באופן פרטי. לרוב, הביטוח הפרטי מוגבל במשך האשפוז שהוא מממן, לרוב 3 שנים, כך שגם מי שמבוטח באופן פרטי - לא מובטח לו החזר עבור כל הוצאת האשפוז, במיוחד כאשר מדובר באשפוז ארוך.
אפשרות שנייה של מימון היא תשלום פרטי. תשלום זה גבוה מאוד ויכול להגיע לכ-16,000 ש"ח לכל חודש של אשפוז. אפשרות זו אינה נמצאת בהישג יד של רבים.
אפשרות שלישית היא קבלת סיוע מהמדינה - מה שנקרא קבלת "קוד" אשפוז ממשרד הבריאות. במקרה כזה משלם המאושפז כ-2300 ש"ח ואת היתר מממן משרד הבריאות.

יצירת תמריץ לשיקום לבתי האבות הסיעודיים
כיום, כאמור, מי שמשלם עבור האשפוז הוא משרד הבריאות או המשפחה באופן פרטי. הדבר עלול ליצור בעקיפין תמריץ שלילי על בתי אבות סיעודיים שלא לשקם את הקשיש - במצבים שבהם ניתן לשפר את מצבו משום שכל עוד הוא מוגדר סיעודי הם מקבלים מימון ממשרד הבריאות.
הצעת החוק החדשה תטיל את מימון האשפוז הסיעודי על הקופות ובכך ייוצר תמריץ הפוך - לשקם את הקשיש השוהה בבית אבות סיעודי.

כל הזכויות שמורות לבתי אבות Drupal theme by Kiwi Themes.